MK
Odsłony: 778

Ocieplanie domu styropianem

Bardzo popularną metodą ocieplania domu jest ocieplanie elewacji z wykorzystaniem styropianu. Jak wiadomo ocieplenie budynku pozwala na znaczące zmniejszenie kosztów związanych z jego ogrzewaniem. Jednak aby taka izolacja spełniała swoją funkcję należy pamiętać o paru istotnych rzeczach.

Choć ocieplenie domu styropianem nie należy do zadań wybitnie skomplikowanych, to jednak każdy błąd może spowodować, że taka termiczna izolacja nie będzie prawidłowo spełniała swoich funkcji. Czasem w ekstremalnych sytuacjach może dojść nawet do znacznego uszkodzenia elewacji. Jeśli chodzi o ocieplanie elewacji tym materiałem, to tu duże znaczenie dla efektów pracy ma jego dobrze dobrana grubość. Warto zainwestować w styropian solidnej jakości, odpowiednio gruby, aby w czasie zimy spełniał swoją funkcję grzewczą, latem natomiast wspomagał mieszkańców w schładzaniu się. Najlepiej by było, gdyby grubość materiału termoizolacyjnego ustalona została przez specjalistę, który szybko i skutecznie, uwzględniając przy tym pewne parametry będzie w stanie podjąć najlepszą z możliwych decyzji. W dużej mierze grubość warstwy styropianu zależy także od tego, jaką część budynku będzie pokrywał.
Przedstawia się to zazwyczaj w sposób następujący (bez uwzględnienia wyjątków od reguły):

- do ścian zewnętrznych elewacji najlepiej sprawdzi się styropian o grubości. 12-15 cm,
- w przypadku podłóg najlepiej sprawdzi się styropian i grubości 10-15 cm,
- w przypadku dachu nachylonego warstwa styropianu nie powinna być mniejsza niż 15-20 cm,
- do ocieplania dachu płaskiego idealna grubość styropianu wynosi 25-30 cm,
- do ocieplania stropodachów styropian powinien mieć grubość 20-25 cm,
- przy ocieplaniu stropów wystarczający będzie styropian o grubości 5 cm,
- fundamenty i piwnice ocieplać należy styropianem o grubości 8-12 cm,
- w przypadku tak zwanych deskowań straconych do ocieplenia należy użyć styropianu o grubości 25-30 cm.

Ocieplanie stropu, elewacji czy jakiegokolwiek innego elementu budynku wymaga użycia styropianu najwyższej jakości. Termomodernizacja budynku to inwestycja na bardzo długie lata, dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby przebiegła ona zgodnie z zachowaniem najwyższych standardów pracy oraz najwyższej jakości materiałów. W przypadku o ocieplania budynków nie warto kierować się wyłącznie kosztami, tu pierwsze skrzypce gra przede wszystkim jakość. Jak zatem sprawdzić czy mamy do czynienia z dobrej jakości styropianem, który bez obaw będziemy mogli umieścić na elewacji naszego domu? Jednym z najprostszych sposobów na sprawdzenie tego jest zważenie paczki i porównanie uzyskanych wyników z danymi z odpowiedniej tabelki dotyczącej stosunku wagi do jakości produktów (takie tabele łatwo i szybko można znaleźć w sieci). Jeśli waga jest zaniżona, wówczas może stanowić to sygnał ostrzegawczy informujący i tym, że wartość pozostałych parametrów w tym przypadku jest bardzo mocno przekłamana. Taki produkt warto zatem w swoim zakupie pominąć.

Wybór dobrej jakości styropianu to jeszcze nie wszystko na drodze do ocieplenia elewacji budynku. Należy też pamiętać o tym, że przed umieszczeniem styropianu, każda powierzchnia musi zostać bardzo dokładnie oczyszczona, wysuszona i wyrównana. Przy ocieplaniu elewacji przygotowanie podłoża ma równie duże znaczenie, co wybór odpowiedniej jakości materiału izolacyjnego. Bez dobrze przygotowanego podłoża ocieplenie nie będzie skuteczne i trwałe.

Samo przyklejanie styropianu nie jest być może wybitnie skomplikowane, jednak nie należy zapominać o tym, że powinno się ono odbywać w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim temperatura powietrza powinna się mieścić w zakresie od 5 do 25 stopni Celsjusza. W dniu przyklejania styropianu do elewacji nie może być też ani zbyt słonecznie, ani zbyt wietrznie. Pogoda istotne znaczenie ma nie tylko w dniu przyklejania styropianu do elewacji, ale i kilka dni później (wciągu 2-3 dni po wykonaniu prac temperatura nie powinna spaść poniżej 0). Im niższa temperatura, tym wiązanie kleju jest znacznie wolniejsze, a czasem i mniej skuteczniejsze. Nie oznacza to jednak, że wysokie temperatury sprzyjają wiązaniu kleju. Wręcz przeciwnie, im cieplej tym klej wiąże słabiej. Spoina jest wątłej jakości, niestabilna, co oznacza, że elewacja bardzo szybki ulegnie zniszczeniu. Klej do styropianu najczęściej nakładany jest kilkoma warstwami. Natomiast jeśli chodzi o kołowanie czy stosowanie innych metod mocowania styropianu do elewacji, to czynności te można rozpocząć nie wcześniej, niż 3 dni po zakończeniu prac związanych z klejem styropianu -dopiero wtedy istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że klej zdążył już wyschnąć, a tym samym dobrze związać ze sobą materiał izolacyjny i elewacje.

0 of 5 - 0 votes
Thank you for rating this article.
Kategoria:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Czytaj więcej>>>