MK
Odsłony: 900

Czy warto dokonać zakupu wykrywacza tlenku węgla?

Wraz z nadejściem zimy należy się przygotować na sezon grzewczy, który jak co roku niestety pochłonia znaczną ilość ofiar. Spowodowane to jest szkodliwym działaniem tlenku węgla, wydobywającego się z niesprawnych instalacji lub uszkodzonych pieców gazowych, co stanowi śmiertelne zagrożenie.
Jak się przed nim chronić?

Czym jest czad?

Czad, inaczej nazywany tlenkiem węgla, to substancja która jest bezwonna i niewidzialna. Stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla każdego, kto oddycha nim zbyt długi czas. Najczęściej ludzie padają jego ofiarą we śnie, gdy niczego nieświadomi wdychają go aż do zakończenia swojego życia.
Statystyki dotyczące tego typu tragedii są przerażające. Szacuje się, że co roku ofiarami tlenku węgla pada około 5 tysięcy osób. Całe rodziny, wraz z małymi dziećmi.
Jedynym skutecznym sposobem na uratowanie swojego życia w przypadku ulatniania się tlenku węgla w pomieszczeniu jest natychmiastowe jego opuszczenie. Jak jednak tego dokonać w sytuacji, gdy jest się w głębokim śnie, bez świadomości zagrożenia? Jedyne co może pomóc to wykrywacz tlenku węgla.

Jak działa czujnik czadu?

Czujnik czadu jest stosunkowo niewielkim urządzeniem, które posiada bezcenną wręcz funkcje carbon alarm. Inaczej mówiąc, potrafi on wykryć niebezpieczne stężenie czadu w powietrzu i zasygnalizować ten fakt w postaci bardzo głośnych sygnałów dźwiękowych. Na tyle głośnych, że potrafią przebić się one przez dźwięk tła codziennych czynności, jak również wybudzić człowieka w środku nocy. Urządzenie to pozwala na uratowanie życia, więc pytanie czy powinno się dokonać jego zakupu jest całkowicie bezzasadne i retoryczne.

Czym kierować się w przy zakupie?

Na rynku wiele jest modeli takiego urządzenia. Jego celem jest ochrona życia, zatem zakup powinien być podyktowany bardzo skrupulatnymi ocenami.
Wykrywacz tlenku węgla powinien przede wszystkim posiadać wszystkie niezbędne certyfikaty, potwierdzające skuteczność posiadanego przez niego czujnika. Tylko to jest w stanie zagwarantować, że czujnik zadziała w sytuacji, gdy będzie to niezbędne.
Po drugie warto jest zwrócić uwagę na natężenie generowanego dźwięku. Powinno ono wynosić około 80-90 dB, co zagwarantuje słyszalność w każdych warunkach.
Trzecim bardzo ważnym punktem jest zasilanie. Na rynku dostępne są wersje bateryjne, zasilane z sieci elektrycznej lub łączące obie te metody. I właśnie ta ostatnia wersja jest najbardziej polecana, ponieważ zabezpiecza użytkownika zarówno w sytuacji wyczerpania baterii, jak również zaniku napięcia w gniazdku.

Gdzie nie powinno się umieszczać czujnika czadu?

Czujniki czadu aby poprawnie funkcjonowały nie mogą być umieszczone w przypadkowych miejscach. Czujnika nie należy umieszczać:

- przy piecu,
- przy wentylacji,
- przy oknach,
- przy suficie lub przy samej podłodze.

Wszystkie te lokalizacje posiadają bardzo wysokie stopień prawdopodobieństwa zakłócenia pracy czujnika, co spowoduje jego bezużyteczność.
Drugą bardzo ważną sprawą jest ilość potrzebnych czujników. Generalnie przyjmuje się zasadę, że na jednej kondygnacji powinien znajdować się jeden czujnik, zatem mieszkańcy domów jednorodzinnych, które posiadają jedno lub więcej pięter, powinni wyposażyć każde piętro w osobny czujnik.

5 of 5 - 1 votes
Thank you for rating this article.
Kategoria:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Czytaj więcej>>>