MK
Odsłony: 710

Instalujemy kominek w swoim salonie

Każdy z nas marzy o pięknie urządzonym domu, zaprojektowanym z gustem i odpowiednim wyczuciem stylu. Kiedy myślimy o długich jesiennych i zimowych wieczorach wyobrażamy sobie często bujany fotel lub miękką sofę ustawioną zaraz obok kominka, w którym uroczo tańczą płomienie. Aby jednak zrealizować marzenie o własnym kominku w salonie należy najpierw dobrze przemyśleć projekt całości i wybrać najbardziej pasujące rozwiązanie, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.

Kiedy podjąć decyzję o kominku?

Chcąc mieć piękny kominek w salonie, należy zdecydować o jego umieszczeniu już na etapie projektowania domu, gdyż jest on połączony zarówno z ze ścianą jak i podłogą. Warto przemyśleć nie tylko jego wygląd, ale przede wszystkim funkcje, jakie ma pełnić oraz miejsce, w którym chcemy aby stanął. Warto jeszcze na etapie projektu skonsultować takie rzeczy z osobą, która profesjonalnie zajmuje się montażem kominków. 


Gdzie najlepiej postawić kominek?

Kominek zawsze musi znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie komina. Warto wziąć tę kwestię pod uwagę podczas projektowania domu. Istnieje wprawdzie możliwość wybudowania kominka w miejscu, gdzie nie ma komina jednak jest to wyjątkowo trudne i bardzo kosztowne. Nie ma znaczenia czy postawimy kominek na środku, przy ścianie czy w narożniku. Musimy jedynie pamiętać, że nie może on być oddalony od komina więcej niż na 2 metry. Idealnym rozwiązaniem jest ustawienie kominka bezpośrednio pod kominem. Bardzo ważne jest także, by w najbliższym sąsiedztwie nie znajdowały się przewody elektryczne ani elementy instalacji gazowej. 


Jak właściwie przygotować miejsce pod kominek?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że całość kominka ma bardzo dużą wagę, która osiągać może wartość nawet pół tony. Trzeba więc pamiętać, by przestrzeń ta miała odpowiednią nośność. W tym celu wykonujemy tak zwaną twardą wylewkę, bez izolacji. Przed zamontowaniem kominka trzeba oczywiście wybudować komin oraz 180 cm od podłogi trójnik czyli otwór w kominie, do którego podłączymy wkład. Warto także zadbać o dopływ powietrza zewnętrznego oraz czerpnię. 

Jaki kominek do nowoczesnego domu?

Zupełnie inaczej powinny wyglądać kominki w salonie nowoczesnego domu, a inaczej we wnętrzach bardziej tradycyjnych. Do nowoczesnego wystroju pasują szczególnie kominki w stylu minimalistycznym, z niewielką ilością szczegółów. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się szczególnie kominki wiszące o prostych formach. W zależności od wystroju, można wybrać kominki z obudową metalową lub kamienną. Będą one pasować szczególnie do przestronnych salonów. 


Jaki kominek pasuje do wnętrz w stylu retro?

Jeśli myślimy o umieszczeniu kominka w salonie o wystroju retro, powinniśmy wziąć pod uwagę szczególnie tradycyjne konstrukcje. Jeśli salon jest przestronny, idealnie wyglądać w nim będą duże kominki wybudowane z cegieł lub murowane. Styl retro świetnie dopełni tradycyjna, czerwona cegła. 
Bez względu jednak na to, jaki kominek wybierzemy, zawsze pamiętać należy o fachowej konsultacji z profesjonalistą, który wskaże nam ewentualne błędy lub podpowie najkorzystniejsze rozwiązania.

0 of 5 - 0 votes
Thank you for rating this article.
Kategoria:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Czytaj więcej>>>