MK
Odsłony: 938

Jak konserwować drzwi drewniane?

Konserwacja drzwi z drewna obejmuje szereg czynności, niezbędnych do wydłużenia czasu korzystania ze wspomnianych drzwi i jednocześnie - do maksymalizowania ich funkcjonalności nawet w sytuacji ich znacznego zużycia. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych kroków o których powinien pamiętać każdy posiadacz tego typu drzwi.

Po pierwsze - smarowanie

Zaraz po założeniu drzwi należy bezwzględnie pamiętać o nasmarowaniu  ich powierzchni ciernych. Mamy tu na myśli głównie zawiasy. W tym celu najlepiej stosować produkty oparte na silikonie, bądź też ewentualnie - na wazelinie.

Po drugie - uwaga na lakier

Podczas użytkowania drzwi pod szczególnym względem unikajmy wszelakich zadrapań ich delikatnych powierzchni. Choć lakier doskonale chroni drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi, to jednak sam jest dość wrażliwy na działanie ostrych przedmiotów. Zniszczenie powierzchni lakierowej zmusi nas do odwiedzin u profesjonalnego serwisanta.

Po trzecie - unikajmy źródeł ciepła

Drzwi z drewna litego mają tendencję do pękania. Zwłaszcza, jeśli oddziałuje na nie silne źródło ciepła. Pamiętajmy więc o tym, by przy drzwiach nie stawiać jakichkolwiek kuchenek, palników itd. Ich działanie może znacznie skrócić czas efektywnego funkcjonowania drzwi. Warto też pamiętać o tym, że na drzwi drewniane nie powinny oddziaływać duże różnice temperatur. Jeśli więc nasze drzwi zewnętrzne są wykonane z drewna litego, nie dogrzewajmy zbyt mocno naszego przedpokoju.

Po czwarte - czas konserwacji

Czynności konserwacyjne i regeneracyjne w stosunku do drzwi wykonanych z drewna litego, koniecznie powinniśmy wykonywać raz, maksymalnie dwa razy w roku. Co ważne - musimy też pamiętać o tym, by szczegółową konserwację przeprowadzić tuż po zakończeniu sezonu grzewczego. W przeciwnym razie, na powierzchni naszych drzwi mogą pojawiać się sadze, które po pewnym czasie będą bardzo trudne do usunięcia.

Po piąte - bez silnych środków chemicznych

Czyszczenie i konserwację drzwi z drewna litego powinno się wykonywać za pomocą delikatnych środków czyszczących. Nie mogą być to środki oparte na silnych składnikach szorujących, ani też na detergentach. Najlepiej, jeśli w tym celu będziemy stosować produkty stworzone specjalnie dla tego rodzaju drzwi.

Po szóste - uszczelki

Drzwi drewniane to nie tyko drewno i metalowe elementy ścierne. To również uszczelki, które powinny być od czasu do czasu smarowane specjalną, techniczną wazeliną. Brak jakichkolwiek czynności konserwacyjnych na tym polu sprawi, że z biegiem czasu uszczelki ulegną całkowitemu spękaniu i przestaną pełnić swoją funkcję.

Podsumowując, drzwi wykonane w całości z litego drewna winno się konserwować z zachowaniem wszelakich środków ostrożności. Raz uszkodzoną powłokę, będzie bardzo trudno zregenerować. Nawet przy użyciu zaawansowanych powłok ochronnych.

0 of 5 - 0 votes
Thank you for rating this article.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Czytaj więcej>>>