MK
Odsłony: 561

Zima - największy wróg drewnianych drzwi

Na naszej stronie dokładnie opisaliśmy już wszelkie czynności konserwatorskie, przed którymi stoi posiadacz drzwi drewnianych. Jak łatwo się domyślić, największym wrogiem drzwi drewnianych jest oczywiście zima. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak skutecznie zabezpieczyć drzwi drewniane przed oddziaływaniem zimy oraz jak powinna prawidłowo przebiegać konserwacja drzwi drewnianych.

Zabezpiecz drzwi przed śniegiem

Jeśli Twoje zewnętrzne drzwi drewniane otwierają się na zewnątrz, koniecznie nie zapominaj o dokładnym usuwaniu śniegu sprzed Twoich drzwi. Odśnieżenie tej niewielkiej powierzchni sprawi, że z jednej strony drzwi będą o wiele lepiej zabezpieczone przez wilgocią a z drugiej - dzięki temu unikniesz powstania lodu i charakterystycznego ścierania się na nim spodniej powierzchni drzwi drewnianych.

Uwaga na powierzchnię lakierową!

Jeśli posiadamy zewnętrzne drzwi drewniane, koniecznie zadbajmy też o ich powierzchnię lakierową (zwłaszcza tę od zewnątrz). Działanie silnych mrozów połączonych z opadami śniegu, może w dalszej perspektywie doprowadzić do przenikania w wewnętrzną strukturę drewna, co przedłoży się na jego późniejsze pękanie. Mocna i trwała powierzchnia lakiernicza sprawia, że woda nie ma szans przedostać się do wnętrza struktury drzwi.

Zadaszenie drzwi to podstawa

Jeśli posiadasz zewnętrzne drzwi z drewniane, koniecznie nie zapominaj o zadaszeniu. Jego najważniejszą rolą będzie ochrona powierzchni drzwi przed działaniem niebezpiecznych czynników, takich jak chociażby śnieg czy deszcz. Wspomniane zadaszenie powinno być nieco szersze niż posiadane przez Ciebie drzwi. Raz ze względów estetycznych a dwa - ze względu na konieczność ich skuteczniejszej ochrony.

Równy poziom drzwi

Warto również pamiętać o tym, że wysokość posadzki zarówno po zewnętrznej, jak i po wewnętrznej stronie drzwi drewnianych, konieczni powinna być taka sama. Dlaczego? Ponieważ jakiekolwiek różnice, mogą sprawić, że woda szybko znajdzie się zaraz pod naszymi drzwiami. Jeśli czegoś z tym nie zrobimy, w dalszej perspektywie może dojść do ich szybkiego uszkodzenia a nawet zniszczenia. Pod żadnym pozorem drzwi drewniane nie powinny być narażone na nieustanne działanie wody.

Uszczelnij drzwi

Przed nadejściem zimy należy dokładnie sprawdzić, czy posiadane przez nas drzwi są dobrze uszczelnione. Jak to zrobić? Wystarczy je zamknąć a następnie zaryglować. Dzięki temu będą one dobrze dociśnięte. Następnie sprawdźmy, czy pomiędzy drzwiami a ścianą nie pojawiają się jakiekolwiek nawiewy zimnego powietrza. Jeśli tak jest, oznacza to, że nasze drzwi są po prostu nieszczelne. Jak sobie z tym poradzić? Najlepiej będzie, jeśli wyregulujemy je bezpośrednio na zawiasach. Wtedy problem powinien zniknąć.

Odpowiednie zabezpieczenie drzwi przed działaniem szeregu czynników zewnętrznych w postaci mrozu i śniegu, wydłuży nam ich życie o wiele lat. Zwłaszcza, że drewno jest materiałem trwałym i odpornym na wiele czynników.

0 of 5 - 0 votes
Thank you for rating this article.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Czytaj więcej>>>